Korekcia nosa

Korekcia nosa

Medzi kozmetickými chybami zastáva nos výnimočné postavenie. Je dominantou tváre a akékoľvek nápadnejšie zmeny jeho tvaru a veľkosti môžu vyvolať škodoradosť a posmech okolia, a byť tak príčinou veľkých duševných útrap. Našťastie, už viac nikto nemusí trpieť kvôli veľkému alebo krivému nosu. V modernej plastickej chirurgii je korekcia nosa (lat. rhinoplastika) bežných zákrokom.

Úlohou plastického chirurgia nie je len napraviť estetickú chybičku, ale zbaviť vás aj nápadnej odlišnosti a posilniť tým vaše sebavedomie. Plastika nosa je realizovateľná vo veku, kedy sa fyzický rast už ukončil. Väčšina zákrokov spočíva v odstránení hrbolčeka, zmenšení dĺžky alebo hrúbky nosa, korekcii vychýlenia, vyrovnaní preliačenia a zúžení širokej nosnej špičky. Nos je tvarovaný na základe individuálnych dispozícií tak, aby sa dosiahol jeho príjemný a prirodzený vzhľad. Keďže nos je dominantným prvkom tváre, už malá zmena v jeho vzhľade spôsobí pomerne výraznú zmenu celého výzoru tváre.

Pre úspešnosť zákroku je nutné si uvedomiť existenciu odchýlok, ktoré nos pred operáciou má. Týka sa to napríklad príliš mohutnej kostry, ktorá neumožní vykonať rhinoplastiku v podobe malého a jemného nosa, takisto ako silná a pórovitá koža vylučuje vytvorenie jeho drobného a úzkeho hrotu. Je potrebné upozorniť aj na všetky väčšie asymetrie hrotu, nosných dierok, kostry či úponu nosných krídel. Operácie kozmetických vád nosa sa nemôžu a ani nesmú riadiť šablónou.


Každý nos sa líši svojím tvarom a veľkosťou, a preto musí byť prevedená dôkladná predoperačná rozvaha a zvolený optimálny operačný postup. Kozmetický efekt plastickej operácie nosa je výraznejší pri nápadnejších chybách, ako napríklad pri veľkom a dlhom nose s hrboľom. Pri takomto type nosa sa postupuje inak ako pri malom nose s bambuľkovitým hrotom, pri ktorom rozdiel pred a po operácii nie je až taký nápadný. Napriek tomu, každá operácia, ktorú na klinike Victoria Regia V Bratislave vykonáme, prináša jednoznačne pozitívny efekt, a tým aj spokojnosť pacienta.

Operačné postupy, ktoré používame na korekciu kozmetických chýb nosa, sa líšia podľa toho, či sa vykonáva kompletná rhinoplastika so zásahom aj do kostry nosa alebo sa koriguje len jeho mäkká časť – hrot nosa.

Príprava

Najmenej dva týždne pred operáciou nosa je potrebné vysadiť všetky lieky spôsobujúce zníženú zrážanlivosť krvi ako acylpyrín, anopyrín, niektoré antireumatiká a iné). Pokiaľ je pacient po vírusovom ochorení alebo inej chorobe liečenej antibiotikami, je pred zákrokom dobré počkať aspoň 3 až 4 týždne. Posledná konzumácia jedla je možná večer pred operáciou v nasledujúci deň.

Operácia

Plastika nosa sa väčšinou vykonáva v celkovej narkóze, pretože je komfortnejšie ako pre pacienta, tak pre operatéra. Niektorí plastickí chirurgovia však uprednostňujú lokálnu anestéziu. Po uvedení do narkózy nasleduje pri kompletnej rhinoplastike zmenšenie a zúženie kostry nosa, a tým aj jeho celkové zjemnenie. Znížením chrupavkovitej nosnej prepážky a chrbta, prípadne hrboľa nosa sa zmenší jeho profil. Uvoľnením postranných nosných kostičiek a ich priblížením sa zas zúži jeho kostra. K celkovému zjemneniu nosa prispeje aj korekcia hrotu nosa s redukciou jeho chrupavkovitých štruktúr.

Pri korekcii mäkkej časti nosa sa do jeho kostry nezasahuje a väčšinou sa odstraňuje iba časti krídlových a hrotových chrupaviek. Pre skúseného a manuálne zručného plastického chirurga trvá kompletná a nekomplikovaná rhinoplastika približne hodiny. U reoperáciách s komplikovanejším uvoľňovaním kože od kostry, sú operačné časy dlhšie. Takisto to býva u ťažkých poúrazových deformáciách nosa. Oproti tomu je čas operácie pri korekcii mäkkého nosa výrazne kratší.

Čo určite uvíta každý záujemca o plastickú korekciu nosa je skutočnosť, že operovaný nos nebolí. Nepríjemná je len nutnosť dýchať iba ústami po dobu najmenej 2 dní, a to kvôli zavedeniu nosnej tamponády. Iba výnimočne je operácia sprevádzaná väčšími opuchmi viečok a modrinami. Tie obvykle do doby odstránenia sadry zmiznú.

Odporúčaná doba hospitalizácie pri kompletnej rhinoplastike sú 2 dni, pri korekcii mäkkého nosu vykonanej v celkovej anestézii postačí len 1 deň a pri operácii v lokálnom znecitlivení hospitalizácia nie je vôbec potrebná. Prvý pooperačný deň sa podáva len tekutá strava, v ďalších dňoch kašovitá a neskôr sa prechádza na bežnú stravu. Počas rekonvalescencii nutné odpočívať v na chrbte ležiacej polohe s vyvýšenou hornou polovicou trupu. Pri otočení bok by totiž mohlo dôjsť k výraznému opuchu očnice a viečok.

Na záver operácie sa na nos prikladá sadrová dlaha, ktorá sa ponecháva počas nasledujúcich 14 dní. Ďalej sa do nosných dierok zavádza tamponáda, ktorá sa však odstráni už druhý deň po operácii. Po 14 dňoch sa odstráni aj sadrová dlaha a prikladať ju je potrebné len v noci počas spánku, aby nedošlo k narušeniu tvaru operovaného nosa.

Modriny a hlavné opuchy zmiznú do 14 dní. Počas noci sa síce môžu objaviť menšie opuchy aj v ďalších mesiacoch, je to však veľmi ojedinelé. Definitívny výsledok možno očakávať po pol roku od zákroku. Po troch týždňoch sa môže začať s uvoľňovaním kože na chrbte nosa masážami podľa návodu operatéra.

Komplikácie

Podmienkou plastickej operácie nosa je dobrý celkový stav pacienta a vhodné miestne pomery. Ženy by sa nemali operovať ženy počas menštruácie, kedy rany viac krvácajú. Nie je to však nutnou podmienkou. Menštruácia úspešnosť operácie rozhodne neovplyvní, aj keď sa vyskytujú názory , že po operácii ľahšie vznikne krvný výron, ktorý môže spôsobiť predĺžené hojenie.

Rozhodne sa neoperujú pacienti s nádchou, zápalom nosnej sliznice , vedľajších nosných dutín, dýchacích alebo slzných ciest. Rovnako aj silná a mastná koža s početnými pórmi alebo, naopak, koža príliš tenká a suchá, či koža s pavučinkami drobných žiliek je menej vhodná na operáciu nosa.

Operáciu vylučuje akútny výsev akné na tvári a v okolí resp. priamo na nose. Nos je totiž bohato zásobený krvnými cievami a infekcia by sa mohla ľahko rozšíriť do oblasti viečok, očníc, vedľajších tvárových dutín a pod. U pacientov psychicky labilnejších a so sklonmi k depresiám odporúčame vyšetrenie odborným lekárom s vyjadrením k vhodnosti operácie. Tiež chronické alergické stavy, endokrinné ochorenie, vysoký krvný tlak môžu nepriaznivo ovplyvniť výsledok rhinoplastiky.

Komplikácie pri operácii nosa sú veľmi rozmanité a môžu sa vyskytovať už v priebehu operácie, bezprostredne po nej alebo v odstupe niekoľkých mesiacov, či rokov. Pri operácii môže dôjsť ku zväčšenému krvácaniu, no tamponádou resp. podaním liekov znižujúcich krvácavosť v relatívne krátkej dobe ustane. Ešte vzácnejšie môže vzniknúť infekcia, ktorá je v dnešnej dobe skôr výnimkou. Pokiaľ sa tak stane, je potrebné zahájiť okamžitú liečbu antibiotikami, ktorá stav rýchlo napraví. K prevencii možného vzniku infekcie nosa sa odporúča po dobu niekoľkých mesiacov zabrániť vniknutiu vody do nosných dierok (more, bazén, a pod.).

Menej závažnou komplikáciou v pooperačnom období sú opuchy koreňa alebo iných častí nosa, ktoré môžu byť spôsobené alergiou, endokrinným, či iným ochorením. Pri mastnej, silnej a pórovitej kože môže dôjsť k často viac-menej očakávanej komplikácii, ato v podobe výrazného zväčšenia hrotu nosa. Tiež môže dôjsť k červenaniu, a to zvlášť pri koži s rozšírenými a zmnoženými cievnymi vlásočnicami.

Už vás viac nemusí trápiť veľký alebo krivý nos. Dohodnite si osobné stretnutie s našimi skúsenými odborníkmi na rhinoplastiku, ktorí vám pomôžu a odpovedia na všetky vaše otázky. Pre informácie o cene zákroku si pozrite nás cenník.

Neboli nájdené žiadne záznamy.
Operácia mäkkej časti nosa v celkovej anestéze  od 1 490 €
Operácia kostenej časti nosa                                     od 1 890 €
 

Michal, vek 37, Bratislava

Ak máte medzi očami "skobu" ako som mal ja, tak určite neváhajte so zákrokom. 
Aj keď sa vraví, že na chlapovi sa znesie všetko...
Pracujem ako konzultant v banke.
Dennodenne sa stretávam s klientami a ja sám som zo seba nemal dobrý pocit.
Asi po 2 rokoch som sa rozhodol.
Podstúpil som zákrok na klinike Victoria Regia. 
Nadobro ma zbavili problému a za to im veľmi pekne ďakujem.
 

 

Predoperačná príprava:

Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu, na koži a sliznici nosa nesmie byť akýkoľvek prejav zápalového ochorenia. Večer pred operáciou je nutné nos vyčistiť, vystrihať chĺpky a vypláchnuť nosovú dutinu. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).

Operácia:

Operačný prístup sa plánuje vždy individuálne podľa lokálneho stavu. Prevažne sa volí prístup cez nosové vchody, takže jazva v pooperačnom období nie je viditeľná. Len v zriedkavých prípadoch sa používa kožný rez medzi nosovými vchodmi za účelom korekcie špičky nosa. Operácia mäkkých častí sa vykonáva v miestnom znecitlivení, avšak pri kompletnej rekonštrukcii nosa sa odporúča anestézia celková.

Pooperačná starostlivosť:

V závislosti od typu operácie treba v pooperačnom období počítať s výskytom modrín a opuchu. Po korekciách kostenej časti nosa sa po operácii prikladá sadrová (termoplastová) dlažka za účelom stabilizácie štruktúr počas nasledujúcich 2 týždňov. Ďalej sa do nosových vchodov na 2 dni zavádza tamponáda, čím je počas tohto obdobia znemožnené dýchanie nosom. Následné kontroly u lekára sa plánujú v týždňových intervaloch. Dôležité je hlavne udržať hygienu v nosových vchodoch (čistenie nosa peroxidom vodíka a aplikácia antibiotickej masti) a vystríhať sa pred mechanickým poškodením nosa. Po 3 týždňoch je možné začať s masírovaním a uvoľňovaním kože v oblasti chrbta nosa.

Komplikácie operácie:

Pri dodržiavaní všetkých pokynov sú veľmi zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na mierne pooperačné bolesti, pretrvávajúci opuch a prejavy zvýšeného krvácania. Niekedy sa po operácii vyskytnú miesta so zníženou citlivosťou, ktorá sa však počas niekoľkých týždňov až mesiacov spontánne prinavráti.