Face-Lift

Face-Lift

Plastika tváre patrí v súčasnej dobe k najčastejším estetickým operáciám. Vďaka novým metódam v kozmetológii a korektívnej dermatológii sa veľmi dobre darí zmierniť a oddialiť prejavy starnutia tváre. Facelifting je skvelým, efektívnym a trvalým spôsobom vyhladzovania vrások na tvári a dekolte vhodný nielen pre ženy, ale aj mužov.


Vrásky sú jednou z najnepríjemnejších kozmetických problémov, ktoré trápia ženy aj mužov rovnako. Reklamy plné modeliek s pružnou, alabastrovou pokožkou nás nútia deň čo deň počítať postupne pribúdajúce vrásky.

Ale prečo vlastne vrásky vznikajú? S pribúdajúcim vekom sa spomaľuje tvorba kyseliny hyalurónovej, elastínu a kolagénu v koži, pričom kolagénové vlákna strácajú svoju elasticitu a postupne sa miznú. Pleť sa tak stáva ochabnutou a menej pružnou. Tento proces ešte výrazne urýchľuje zlá životospráva, fajčenie, nadmerné slnenie, nedostatok tekutín a mnohé iné.

Prvé mimické vrásky na tvári v okolí pier, líc a očí sa objavujú už v školskom veku. Ako ich teda odstrániť? Existuje mnoho kozmetických prípravkov, ktoré vrásky dokážu zjemniť, no postupom času je ich účinok už zanedbateľný. Riešením je plastická operácia tváre tzv. face-lift.
 

Kedy a ako odstrániť vrásky?

Pri plastickej operácii tváre je najdôležitejšie správne načasovanie. Pri jemnejších mimických vráskach sú postačujúce aj iné, menej invazívne procedúry, ako napríklad aplikácia kyseliny hyalurónovej. Najčastejšia veková skupina podstupujúca chirurgické odstránenie vrások je 50-60 rokov, pretože sa k nej pristupuje, až keď je koža výrazne ochabnutá, povolená (najčastejšie v oblasti líc v dolnej polovici na hrane oblúka dolnej čeľusti a na krku v oblasti podbradku) a tkanivo pokožky má už výrazne zníženú elasticitu. V takomto prípade bude výsledok výrazný a dlhodobý (8 až 10 rokov), pretože pokožka tváre a krku už nemá dostatočnú pružnosť a schopnosť prispôsobiť sa neustálemu pohybu navyknutej mimiky tváre. Plastická operácia tváre a krku sa dá, samozrejme, opakovať. Opakovanie je však vhodné raz, maximálne dvakrát a vždy po dlhšom odstupe (približne 10 rokov).

Hĺbka vrások a rozsah povolenej kože na tvári a krku je individuálny, preto sa aj pri operácii sústredíme na jednotlivé partie individuálne. Niekedy je potrebné zamerať sa predovšetkým na oblasť krku, inokedy naopak na líca a oblasti spánkov. Takisto rozdielny je aj rozsah a hĺbka vrások. Je potrebné si uvedomiť, že vrásky sú zrkadlom našej mimiky a schopnosti kože vyrovnávať sťah mimických svalov. Vďaka vypnutiu kože sa mimické vrásky zjemnia a vyhladia.

Po faceliftingu sa mimika tvárových svalov nezmení, preto je potrebné počítať s tým, že postupom času sa tieto vrásky môžu znova objavovať. Ich rýchlosť ich znovuobjavenia ovplyvňuje najmä genetika a typ pleti, preto sa pacienti so štíhlou tvárou a jemnejšou pokožkou môžu tešiť dlhodobejšiemu účinku. Pri oblejšom type tváre s väčšou vrstvou podkožného tuku nie je možné dosiahnuť až také výrazné vypnutie pokožky tváre. Na druhú stranu, tento typ tváre trápia jemné mimické vrásky len zriedkakedy.

Neboli nájdené žiadne záznamy.
NOVINKA - Niťový lifting                                             od    200 €
FaceLift - vypnutie kože tváre                                     od 1 900 €
Novinka Endoskopický Brow Lift - zdvihnutie čela      od 1 790 €
Vypnutie krku                                                               od 1 200 €
 

Petra, vek 48, Malinovo

Ďakujem klinike Victoria Regia za pomoc. Moja tvár sa po zákroku rozžiarila a cítim sa mlado. Je to pre mňa ako ženu veľmi podstatná záležitosť. Celý tím na klinike bol fantastický a veľmi ľudský. Mala som dojem, že je to jedna veľká rodina.
Vrelo Vám všetkým, čo váhate s akýmkoľvek zákrokom, kliniku Victoria Regia odporúčam. 
Ďakujem

Karolína, vek 36, Banská Štiavnica

Moja tvár v mojom veku pôsobila ako tvár 60 ročnej ženy. No strašné niečo. Cítila som sa unavená a doslova ako sa vraví "vyžitá" a "zdrchaná". 
Nevedela som si rady.
Po konzultácii na klinike sme sa dohodli na drobnom zákroku, ktorý mi veľmi pomohol.

Klinika Victoria Regia - zo srdca Vám ďakujem.

Príprava na plastickú operáciu

Ak ste sa rozhodli pre operáciu tváre, je potrebné si uvedomiť, že sa jedná o invazívny zákrok a operačná záťaž i pooperačný priebeh je väčšieho rozsahu, aj keď samotné hojenie a regenerácia tkaniva tváre je vždy veľmi dobrá a pomerne rýchla.

Predpokladom tohto zákroku je dobrý a stabilizovaný celkový zdravotný stav, preto je súčasťou prípravy aj kompletné predoperačné vyšetrenie. Aspoň 3 týždne pred operáciou by pacienti nemali byť liečení na žiadne akútne alebo zápalové ochorenia, či ochorenia kože. Minimálne 2 až 3 týždne pred operáciou by mali byť vysadené lieky zvyšujúce krvácavosť (Acylpyrín, Anopyrín a pod.). A aspoň 6 hodín pred zákrokom sa nesmie jesť, piť a fajčiť.

Priebeh samotného zákroku

Lifting tváre je možné vykonať celkovej anestézii alebo len v lokálnom znecitlivení. Aj keď sa preferuje najmä lokálne znecitlivenie, o type znecitlivenia sa rozhodne až po dohode s pacientom. Používajú sa vstrebávateľné aj nevstrebávateľné materiály.

Operácia trvá 1,5 až 3 hodiny. Rez sa vedie z vlasovej časti spánkovej oblasti smerom dole tak, aby kopíroval prirodzenú líniu predného okraja ušnice, ďalej za ušným lalôčikom mierne hore do vlasovej časti za ušnicu. Ak si operácia vyžiada aj zásah do oblasti podbradku, prevedie sa malý rez aj pod bradou. Koža spánkovej oblasti tváre a krku sa jemnou preparáciou uvoľní od hlbších štruktúr a po presnom vymeraní sa jej nadbytok odstráni. Pod kožu sa následne zavedie drenáž na oboch stranách, ktorá zabráni hromadeniu tekutiny spomaľujúcej priebeh hojenia. Operácia sa ukončí priložením elastický obväz fixujúci oblasť tváre a krku.

Pooperačný priebeh

Po plastickej operácii tváre je nutná hospitalizácia aspoň do druhého dňa, aby sa mohli odstrániť drény a vykonať prvý preväz. Pokiaľ je priebeh štandardný pacient môže byť prepustený do domáceho ošetrovania. Celkový obväz sa odstráni tretí až piaty deň po operácii a stehy sa vyberajú po 7 dňoch. Po zákroku sa neobjavujú závažné problémy a pacienti sa môžu postupne vrátiť k bežnému spôsobu života už po 1 či 2 týždňoch.

Vždy je dobré udržiavať polohu na chrbte s vyvýšenou hlavou. V prvej fáze po face-lifte sa objavujú menšie opuchy tváre a očných viečok. Niekedy sa zjavia aj krvné podliatiny patriace k normálnemu pooperačnému priebehu. Takisto sa môže objaviť aj zvýšená telesná teplota počas 1 až 2 dní. Nie je teda možné očakávať konečný výsledok okamžite po operácii, ale je potrebné si naň počkať a dodržiavať oddychový režim.

Pooperačné bolesti bývajú zriedkavé a pacienti pociťujú len nepríjemný tlak bandáže a obmedzené možnosti polohovania hlavy.

Po odstránení obväzu je treba opakovane si umývať vlasy a je dobré chrániť si tvár počas noci, prípadne pri krátkodobom pobyte vonku šatkou. Opuchy tváre a podliatiny postupne ustúpia a miznú väčšinou do siedmeho až desiateho dňa od operácii. Postupne sa môže zvyšovať aj fyzická záťaž musíme pridávať postupne a s bežnou záťažou ako cvičenie, sa môže začať zhruba po prvom mesiaci. Líčiť sa je možné až týždeň po odstránení stehov.

Rekonvalescencia je individuálna a závisí od schopnosti regenerácie a celkovom prístupe pacienta. Po bezprostrednom zahojení (do 10 až 14 dní) by sa malo počítať s tým, že vzhľadom na rozsah operácie potrebuje tkanivo tváre a krku niekoľko týždňov na jeho opätovnú stabilizáciu. Pocity ťahu pri pohybe a narušenie jemnej dotykovej citlivosti v operovaných miestach sú normálnym sprievodným javom a postupne zmiznú do niekoľkých týždňov. Takisto sa môžu objaviť mierne opuchy a presiaknutia kože, najmä v teplejšom ročnom období. Minimálne 2 až 3 mesiace po operácii by sa pokožka nemala vystavovať intenzívnemu slnečnému žiareniu a pri pobyte na slnku je potrebné ju chrániť krémami na tvár s vyšším ochranným faktorom.

Možné komplikácie

Medzi najčastejšie komplikácie patrí pooperačné krvácanie, ktoré môže predĺžiť dobu hojenia a vstrebávania opuchov a modrín aj o niekoľko týždňov. Ďalšou možnou komplikáciou je infekcia a zriedkavé zápalové komplikácie, ktorým sa predchádza preventívnym podaním antibiotík. Dočasné mierne zníženie citlivosti pokožky tváre odznie po niekoľkých týždňoch. Veľmi zriedkavo sa môže objaviť zníženie alebo porušenie mimiky tváre, pier a úst.

Všetky tieto ťažkosti sú extrémne ojedinelé a vznikajú porušením nervového vedenia tvárových nervov. V závislosti od každého jedinca môžu postupne vzniknúť aj jazvy. Preto je dlhodobá starostlivosť o jazvy podľa rád plastického chirurga veľmi dôležitá. Hojenie jaziev na tvári však býva veľmi dobré a výrazné či zväčšené jazvy vznikajú len vzácne.