Odstraňovanie znamienok

Odstraňovanie znamienok

Materské znamienka sa často považujú za znamienka krásy. Už v starovekom Grécku boli dôležitým ukazovateľom charakteru. Častokrát si materské znamienko menšími kozmetickými zásahmi „prirobili“ a prírodu tak trošku poopravili. Aj v súčasnosti môžu byť symbolom sexepílu a vo väčšine prípadov nie sú pre nás nebezpečné. Ak sú však nevhodne umiestené, môžu byť skôr na obtiaž, či už z estetického alebo zdravotného hľadiska. Znamienka nachádzajúce sa napríklad na hlave, krku alebo prsníku sa mechanicky dráždia pri obliekaní, styku s retiazkou a pri iných každodenných činnostiach.

Materské znamienka sú tmavé ploché alebo vystúpené útvary na koži rôznej veľkosti a na celom tele ich môžu byť aj desiatky. Príčinou ich vzniku je nahromadenie pigmentových buniek líšiacich sa od prirodzene telovej farby. Vo väčšine prípadov majú tmavý, hnedý až čierny odtieň. Ich povrch je citlivejší ako okolitá koža, horšie sa regeneruje a často sa množí, čím môžu vzniknúť bunkové anomálie či, dokonca, zhubný melanóm. Aj preto je dôležité znamienka dôsledne kontrolovať.

Ak zistíte, že vaše materské znamienko sa mení, či už tvarovo, sfarbením alebo veľkosťou, navštívte lekára. Ten vaše znamienko vyšetrí a navrhne vhodný liečebný postup. Najčastejšie aj najpraktickejšie je chirurgické odstránenie znamienka.


Odstraňovanie znamienka

Tzv. vyberanie znamienka je bezbolestný zákrok, ktorý sa vykonáva v lokálnej anestézii. Znamienko sa rezom odstráni a následne sa malá rezná ranka zošije niekoľkými štichmi. Samotná „operácia“ trvá okolo 10 až 15 minút. Mnohí pacienti sa obávajú, že pokiaľ zákrok podstúpia, z ich nezhubného znamienka vznikne zhubný melanóm. Nie je to však pravda. Každé odstránené znamienko sa posiela na histologické vyšetrenie a, ak je nezhubné, nemusíte sa ničoho obávať.

Pri vypuklých typoch znamienok vzniká melanóm len výnimočne. V prípade, že je znamienko zhubné, ale bolo včas odstránené, je pravdepodobnosť vyliečenia takmer stopercentná. Odstránenie materského znamienka je vhodné aj v prípadoch, ak sa to nachádza na mieste, kde je alebo môže byť dráždené.

Pooperačná starostlivosť

Pooperačná starostlivosť nie je obtiažna, líši sa oblasťou vyberaného znamienka, napr. pri odstránení znamienka na chrbte je treba spať na bruchu, pri odstránení znamienka v podpazuší si nedávať antiperspirant, a pod. Všeobecne sa odporúča necvičiť, obmedziť styk ranky s vodou a nenatierať krémom prípadne make-upom. Oblasť, v ktorej bol chirurgický zákrok prevedený, by sa aspoň mesiac nemala vystavovať slnečnému žiareniu, preto je dobré znamienko odstrániť mimo letných mesiacov. Vždy je však potrebné riadiť sa radami chirurga.

Na estetickej klinike Victoria Regia vám vaše materské znamienko nielen odstránime, ale aj podrobíme histologickému vyšetreniu a o výsledkoch vás budeme informovať. Nájdete nás v Bratislave, v nákupnom centre Eurovea. Navštívte nás osobne alebo nás kontaktujte na telefónnom čísle 0902 222 999.

Pre bližšie informácie o cene zákroku si pozrite náš cenník.

Neboli nájdené žiadne záznamy.
Neboli nájdené žiadne záznamy.